Горските педагози от териториалните поделения на Южноцентрално предприятие-Смолян и Регионална дирекция по горите – Смолян гостуваха на участниците в Национален скаутски лагер “Планината на Орфей 2024“, който се провежда в хижа „Ледницата“ край смолянското село Гела. Организатор на лагера е Клуб „Родопски Скаут“ - Смолян и в него участват около 70 младежи на възраст от 12 до 18 години.
Инж. Николая Никова от ДГС Широка лъка, инж. Гергана Шехова от ДГС Смолян и инж. Гергана Балджиева от ДГС Смилян, проведоха урок по Горска педагогика със скаутите.
Природните забележителности, най-често срещаните и редки растителни и животински видове в района представи инж. Николая Никова. Увлекателният разказ и любопитните факти, които младежите научиха, предизвикаха любопитството им. Те зададоха много въпроси, на които инж. Никова отговори изчерпателно, като им представи книгите, от където могат да придобият допълнителни знания.
Инж. Елин Лилов-специалист „Горска икономика, планиране и финансови планове“ в ЦУ на Южноцентрално държавно предприятие, представи пред скаутите целите на информационно образователната кампания за опазване на горите от пожари на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите. Тя се провежда под мотото: “Безотговорността е най-опасната искра“, в партньорство с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, областни администрации и медии. Целта е да се засили превенцията и вниманието, да се повиши отговорността на хората от всички възрастови групи към този обществено значим проблем.
От началото на годината на територията на Южноцентрално държавно
предприятие са възникнали 51 пожара, които са обхванали площ от 14 727 дка. Основната причина за възникването на пожарите и преминаването им в горска територия е небрежност.
От Южноцентрално държавно предприятие предоставиха на младежите образователни книжки, съдържаща информация за опазването на горите от пожари и за основните дървесни и храстови видове. Най-голям интерес предизвика
демонстрацията за наблюдение на горските територии с дрон, която направи инж. Сейди Хърлов от ДГС Борино. Кадрите от въздуха помагат за наблюдението за пожари в гората, за констатиране на последствията от настъпили повреди от абиотични фактори, както и за ранното откриване на нападенията от вредители върху дървесните видове.
В проявата с образователни беседи и игри се включиха и инспекторите Юлия Таипова и Георги Малаков от РД ПБЗН-Смолян. Те припомниха как се действа в случай на пожар, начините за евакуация, правилата за безопасност. Направена бе демонстрация на работата с пожарогасителна техника. Основен акцент бе поставен и на темата за опазването на горите от пожари.
В срещата със скаутите се включиха и представителите на Регионална дирекция по горите - Смолян инж. Анелия Сербезова и Петя Ризова.