Вече знаете, че в горите освен много дървета на едно място, се срещат и други растителни видове, с които дърветата си взаимодействат. Освен това горите са дом и за много видове животни, птици и насекоми.
В някой гори обаче, можем да видим най-непокътната природа. Тази, която се е развивала сама, без чужда намеса. Горите, с наложени ограничения или напълно забранени действия от страна на хората, са ЗАЩИТЕНИ, а териториите, върху които се намират се наричат защитени територии. Освен гори обаче, в защитените територии могат да се включат земи и водни площи.
Нуждата да има защитени територии в горите се появява от това, че на определени места има много ценни растителни и/или животински видове, които не се срещат често в природата.
Защитените територии се обособяват:
- за да наблюдаваме как гората се развива естествено;
- за да не загубим и да опазим горските обитатели (намиращи се в тези гори), които са редки, застрашени и/или пред изчезване и за да опазим местата, които обитават те;
- за да не загубим всички други растителни видове, които си взаимодействат с гората и сами по себе си са редки, застрашени, уязвими, характерни и/или забележителни.
- За да опазим характерни и/или забележителни ландшафти и обекти на неживата природа.
Важно е да се запази естественият процес на развитие в природата на такива рядко срещани гори, земи и водни площи, като така ще запазим биологичното разнообразие и/или генетичните ресурси.
В България има шест категории защитени територии:
1. резерват;
2. национален парк;
3. природна забележителност;
4. поддържан резерват;
5. природен парк;
6. защитена местност.
Всяка защитена територия има различен режим на опазване и ползване. А ролята на лесовъда е да се грижи определените режими да се спазват от хората.
Знаете ли, че…?
Първата защитена територия в България е сегашният резерват „Силкосия“, обявен през 1933 г. Той е типичен горски резерват и се намира в югоизточна България, в границите на Природен парк „Странджа“.
Коментари
Публикувай коментар