Проект „Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа за изготвяне на стратегии за развитие на биоикономиката“ навлезе в финалната – трета година от изпълнението си. Експерти на ИАГ и МЗХ,в периода 18-20 септември 2024 г. - взеха участие в семинар по Работен пакет 5 на тема „Изграждане на мотивация и вдъхновение за развитие на кръгова биоикономика“, теренно посещение и работна среща на консорциума, изпълняващ проекта, състояли се в университетския комплекс Wageningen University & Research в гр. Вагенинген, Нидерландия.
Експертите от ИАГ, д-р инж Любчо Тричков- CEE2ACT координатор на проекта, д-р инж. Нестор Домусчиев – CEE2ACT експерт „Трансфер на знания и изграждане на капацитет“ и инж. Катерина Кутина – CEE2ACT експерт „Биоикономика“ и от МЗХ, инж. Николай Василев, член на работната група, създадена със заповед № РД 09-495/09.05.2023 г., представител на заинтересованите страни от страна на МЗХ, взеха участие в организираните събития и осъществиха работни срещи в рамките на посещението си, проведено по предварително съгласувана програма, както и в работната среща на консорциума от 17-те държави, изпълняващ проекта, отчитаща напредъка в изпълнението на проекта и планираща предстоящите задачи.
Как премина международно посещение на място в Wageningen University & Research(WUR) за съвместно създаване, трансфер на знания и сътрудничество – ключови стълбове за ускоряване на прехода към биоикономиката в Централна и Източна Европа. След топлото посрещане от Hilke Bos-Brouwers и Maria Beatriz Rosell, събитието беше официално открито от ректора по научните изследвания на университета, проф. д-р Каролин Крьозе, след което двама представители от холандското Министерство на земеделието, рибарството, продоволствената сигурност и природата представиха презентации относно холандската политика за биоикономика и програмата за знания и иновации. Последва серия от презентации от университетски преподаватели, които представиха потенциала на биомаса и възможностите за валоризацията на страничните потоци в селското стопанство и преработката на храни, както и върху каскадното използване на биомаса.
На втория ден от посещението на място, експерти от WUR подчертаха изследователските приоритети в Централна и Източна Европа и значението на биоикономическите умения и образование. Седемнадесетте партньори по проекта имаха шанса да обменят информация с ключови експерти и да посетят биобазирани пилотни съоръжения на WUR. Изследователите обясниха как тестват предимствата на опаковъчните материали на биологична основа и показаха начини за прогнозиране на качествено практическо съхранение на пресни продукти.
На третия ден се проведе петата работна среща на всички партньори в консорциума, изпълняващ проект CEE2ACT. По време на срещата лидерите на работни пакети и задачи представиха напредъка по работните пакети и задачи, които се изпълняват от партньорите, както и предстоящите за изпълнение задачи до края на действие на проекта. В следобедната интерактивна сесия, 10-те координатори на хъбове в целевите страни по проекта, вкл. и България, участваха в интерактивен обмен и споделяне на опит относно ангажирането на частния сектор в дейностите по биоикономика във всяка от целевите страни. Целта беше да се увеличи максимално въздействието на резултатите от проекта и наученото сред политиците, индустрията, академичната общност и гражданското общество.
Новината за международното посещение във Вагенинген можете да видите и на следните линкове към официалните новини в Линкдин
https://www.linkedin.com/posts/cee2act-project_bioeconomy-innovation-circulareconomy-activity-7242789598412574721-pZds?utm_source=share&utm_medium=member_desktop
https://www.linkedin.com/posts/cee2act-project_bioeconomy-innovation-circulareconomy-activity-7242797391207182337-sWHD?utm_source=share&utm_medium=member_desktop
Коментари
Публикувай коментар